Smoleń – Ścieżka przyrodnicza w Dolinie Wodącej

Jest takie miejsce na Jurze, gdzie w promieniu niespełna 5 km znajdziemy urokliwą suchą dolinę otoczoną licznymi wapiennymi skałkami z tunelami, szczelinami i jaskiniami, ruiny jednego z jurajskich orlich gniazd oraz dwie stacje narciarskie. Kto domyśla się już, o jakie miejsce chodzi??🙂 

Zamek Pilcza, Dolina Wodącej z górującymi nad nią Skałami Zegarowymi, Grodzisko Pańskie i Chłopskie – Smoleń – jedno miejsce a tyle atrakcji!

Dzisiaj krótka fotorelacja ze spaceru ścieżką przyrodniczo-edukacyjną Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. 

Startujemy spod Ośrodka Edukacyjnego ZPKWŚ w Smoleniu podążając za czerwonymi znakami w prawo. Przystanek 1 – “Skałka Oczko”

Ścieżka prowadzi nas przez miejsca ciekawe pod względem geologicznym, przyrodniczym i archeologicznym. Na trasie o dystansie ok. 6 km znajduje się 8 przystanków z tablicami informacyjnymi, m.in. Bór, Zielone Oczko, Wąwóz i Mrowiska. 

Początkowo ścieżka biegnie pośród drzew liściastych, gdzie dominującym gatunkiem jest buk zwyczajny. Oprócz buków występuje tu również grab zwyczajny i klon jawor. Idąc dalej las liściasty zmienia się w mieszany (Przystanek 2 “Zrąb”). Wśród drzew iglastych dominuje świerk. Pozostałe gatunki to sosna i jodła a także modrzew europejski. Drzewa porastają mchy i porosty.
Ciekawostka – czy wiesz, do czego służy skala porostowa? Jeśli chcesz się dowiedzieć, zatrzymaj się koniecznie przy Przystanku 3 (“Bór”).

Mchy i porosty a także paprocie porastają strome skalne ściany. Jednym z gatunków rosnących tu paproci jest języcznik zwyczajny. Wiosną jest tu bardziej kolorowo – kwitną przylaszczki, zawilce, szczawik zajęczy i fiołki.

Zielone Oczko – Przystanek 4 – to niewielki zbiornik wodny o bardzo dużym znaczeniu dla mieszkańców tutejszego lasu. To nie tylko wodopój dla zwierząt ale również tzw. babrzysko dla dzików. Poszukaj tropów zwierząt, być może znajdziesz też ślady błota na pobliskim drzewie – to znak, że dzik korzystał z kąpieli 🙂 Wiosną rozpoczyna się okres godowy u żab. Zielone Oczko stanowi dla nich idealne miejsce do rozmnażania. Przy odrobinie szczęścia możemy spotkać tu również wylegującą się na liściach nadbrzeżnych roślin rzekotkę drzewną. 

Minąwszy Przystanek 5 “Wąwóz” schodzimy długim jarem do granicy lasu (Przystanek 6 – “Agrocenoza”), a następnie kierujemy się w kierunku skały Biśnik, gdzie znajduje się Przystanek 7 ścieżki edukacyjnej. Tu dowiemy się co nieco o procesach krasowych zachodzących w wapiennych skałach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Wiaty turystyczne pod Biśnikiem
Biśnik jako przykład procesów krasowych zachodzących w wapiennych skałach
Jaskinia Biśnik - niedostępne dla turystów stanowisko badań archeologicznych i prac wykopaliskowych
... w drodze na Grodzisko Pańskie ...
... a dokładniej - w połowie drogi 😉 Odtąd przebieg ścieżki edukacyjnej pokrywa się z zielonym szlakiem Jaskiniowców
Strome podejście na Grodzisko Pańskie, wzdłuż którego mijamy stacje drogi krzyżowej
Grodzisko Chłopskie

Do Grodziska Chłopskiego nie prowadzi żadna znakowana droga. Aby dojść do niego na rozwidleniu dróg należy skręcić nie w prawo (jak biegnie ścieżka) a w lewo – na zielony Szlak Jaskiniowców – a następnie wypatrywać wydeptanej ścieżki w lewo prowadzącej prosto do Grodziska Chłopskiego. Powrót na ścieżkę edukacyjną tą samą drogą.

Pierwsze oznaki wiosny na tle Skał Zegarowych
Ostatni przystanek (8) - "Mrowiska"
Rezerwat Smoleń i górująca nad nim wieża Zamku Pilcza

Podsumowanie

Start i koniec > Smoleń, okolice Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego
Długość trasy > ok. 6 km
Typ trasy > pętla, piesza
Stopień trudności > łatwa, również dla rodzin z dziećmi, ale raczej bez wózka i rowerka 😉
Oznakowanie > bardzo dobre, czerwone znaki ścieżki edukacyjnej
Warto zobaczyć poza trasą >
1) Grodzisko Chłopskie
2) Jaskinia Jasna
3) Skały Zegarowe
4) Zamek Pilcza w Smoleniu – informacje o godzinach otwarcia i nie tylko na profilu FB

https://www.facebook.com/zamekpilczaSmolen/?locale=pl_PL

Jak trafić do miejsc poza trasą, które warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *